מאמרים

חוקים לסידור העולם

המבנה האנושי אוהב סדר. להלביש חוקים, נוסחאות ושיטות החוזרות על עצמן ומתוחזקות, בכך לעשות סדר בתוך כל אותו תוהו ובוהו שכך נתפס בעיניי האדם, אותו תוהו ובוהו הינו הטבע והעולם כפי שבני- האדם מכירים ותופסים אותו.

אם אלה נוסחאות במתמטיקה, החיבור והחיסור, הכפל והחילוק, פיי, לאן ושאר שמות וסימנים מוסכמים שפותחו לאורך אלפי שנים, אם אלה קווי אורך ורוחב אשר שורטטו על- ידי מגלי עולם ויודעי דבר בכדי לחלק את העולם בצורה שנדמית כהגיונית ואפילו נכונה, אין כאן מן האמת המוחלטת, האבסולוטית, כמו קיום הטבע עצמו, אלא רק חוקים וסדר אשר מסתדרים לאדם עם העולם בו הוא חי. זה נכון לגבי חוק במשפט, חוק במתמטיקה וחוק בכדורגל, התמכרות ותלות מוחלטת בחוקים המופיעים באותיות, מספרים וסימנים, וכל זאת בכדי השקט הנפשי, תחושת ההתמצאות והשליטה במרחב.

למידע... אפשר לשאול כל מדביר, כל מארגן חופשות סקי וכל מדען שעוסק וחוקר בתחום פיזיקה גרעינית. כולם יחדיו, כל אחד בדרכו, בשפה שלו ובניסיון אשר צבר, יוכל ואף ירצה להבהיר שבעבודתו ישנם חוקים ודרכים מאוד מסוימות לפעול. ההבדל בין כל אותם חוקים ותורות בכתב ובעל פה לבין חוקים הנוגעים למשפט הוא שהסוג השני נתפסים כחשובים ובעלי ערך מוסרי נעלה הרבה יותר מכל מיני חוקים מומצאים אחרים. למה? חלק יאמרו שזה בגלל שחוקים רבים במשפט הם אלה המאפשרים המשך קיום אנושי הוגן ובריא בין אדם לאדם ובין אדם לטבע.

המשך מאמר