מאמרים

חוקים לסידור העולם - המשך למאמר

שבלעדי אותם חוקים היה שורר ברחובות כאוס בלתי פוסק ופשיעה הייתה מציפה ומרימה את ראשה בכל פינה בה חיים בני- אדם משמ כמו מתיחת פנים.
אחרים יאמרו שהאדם הוא בעל חיים, ממש ככל בעלי החיים האחרים, אך כזה שקיבל או פיתח את היכולת כן לעשות סדר ולהלביש רעיונות וקביעות על הטבע, לנוחיותו והמשך קיום נאור ועשיר יותר.

זה לא שיש תשובה אחת נכונה, אבל הדעה האנושית הרווחת לגבי חוק במשפט היא שזהו מהותי וחשוב להמשך קיום האדם, ושבלעדי כל אותם חוקים (המשתנים בין מדינה למדינה, בין מועצה למועצה) בני האדם עוד היו חיים במערות, מכים אחד את השני במקלות ונוהמים בכדי לכבוש את ליבה של עלמת חן. אפשר לדמיין מדרון באתר של חופשות סקי בו מותרת הגלישה בכל כלי שקיים. ילדים קטנים היו גולשים במגלשיים צבעוניים, נערים צעירים היו טסים על סנוובורד, ולפתע איש מבוגר היה מופיע על אופנוע שלג ורומס את כל מי שבדרכו. דבר כזה לא יקרה בחברה אנושית מתוקנת, הרי יש חוקים אפילו לאיפה אפשר לגלוש בכל דרך שהיא. מדוגמא קטנה זו, אפשר לעלות ולהגיע עד לחוקים האוסרים על לקיחת חיי אדם או גניבת רכוש ציבורי או אישי.

צריך סדר בחיים. בכלכלה, במשפט, בביטחון ובכל צד שקיים. חוקים הינם הפתרונות האנושיים הטובים והיעילים ביותר, לפחות נכון לעכשיו.

חזרה לחלק ראשון