מאמרים

חברים בכנסת, אך לא באחראיות

המבנים הפוליטיים, החברתיים, התרבותיים והכלכליים כולם כאחד כוללים בתוכם מערך של אנשים המייצגים את הציבור בקודקוד הגוף אשר מקבל את ההחלטות, ועל כן אין עוררין על כמה שתפקידם הוא חשוב ובעל אחראיות עצומה. אדם המשרת במשרה שכזו צריך להיות איש שיכול לחשוב מחוץ לקופסא, יכול לשים את עצמו בצד ולחשוב על טובת הכלל ועל כל אותם אנשים אשר הוא בחר לייצג. זו לא הפתעה שנופלת על אדם משמיים, תיק של חבר בכנסת לא נתפר מבלי שאותו חבר כנסת חדש היה בכלל מודע לתהליך, ועל כן שאותו אדם צריך לחשוב על הכניסה לתפקיד ועל אופן ביצועו מראש ובצורה שקולה ומחושבת.

התיק או המשבצת אשר מקבלים בכנסת איננה המהותית והחשובה, ההשקפה והאידיאלים הכלליים בכל מה שנוגע לייצוג בכבוד ומתוך התחשבות והקשבה הם אלה שצריכים להיות ברורים ומעוררי השראה בנציג הציבור. בין אם חבר הכנסת הגיע לתפקיד מחיים של עיסוק בקביעת דיני עבודה או מכירת ריהוט משרדי לחברות סטארט- אפ, ברגע שקיבל עליו משרה המייצגת רבים אחרים יש לפתוח דף חדש בו אותם אנשים המיוצגים על ידו חשובים ובעלי ערך בעיניו לפחות כמו שהוא לעצמו.

כל הנושא הזה יישמע אולי כמובן מאליו, אך מדהים לראות עד כמה בפועל נתקלים במקרים בהם ישנה התנערות מוחלטת מכל אחראיות וצורך בקבלת החלטות ממשיות מצד כל אותם בעלי תפקידים חשובים. אפשר לספור ברגע אחד, ועל יותר מעשר אצבעות, אינספור מקרים בהם חברי כנסת עמדו בפני סיטואציה מאתגרת ובלתי נעימה ופשוט התנערו בלי למצמץ מהאחראיות שבטיפול בבעיה.

המשך מאמר